Uzależenienia – jak oddziałują na pracę umysłu?

Uzależenienia – jak oddziałują na pracę umysłu?

Czasy się zmieniają, społeczeństwo się zmienia, moralność się zmienia, wszystko się zmienia. Niekiedy jest to zmiana, za którą można zapłacić własnym życiem. Przechodzą ciarki, ale właśnie tak się zdarza. Słyszy się coraz więcej historii o tym, że ktoś stracił życie, bo robił coś, w czym nie widział niczego negatywnego. Teraz można pomyśleć sobie o narkotykach. Najgorsze ze wszystkich uzależnień. Wyrządza ogromne spustoszenie w organizmie, umyśle. Osoba, która jest pod wpływem substancji psychoaktywnych nie myśli racjonalnie. Z czasem zanika u niej jakakolwiek moralność, gdyż nie potrafi zauważyć różnicy pomiędzy dobrem a złem. Smutne jest również to, że po takie używki sięgają coraz młodsze osoby. U większości pewnie zaczyna się w podobny sposób: „Wezmę sobie raz. Od jednego razu nic mi się nie stanie”. Fakt, może wyjść z tego cało, jeśli nie ma uczulenia na żaden ze składników narkotyku. To jednakże nie powinno zachęcać do spróbowania, bo właśnie w ten sposób zaczyna się najcięższa droga nałogu.

Osoba, która cyklicznie bierze narkotyki widocznie zmienia swój wygląd na zewnątrz, a w takim razie jak ma się jej wnętrze? Można je porównać do poszarpanej szmaty, którą ktoś wyrzucił na ulicę. Przekaźnictwo nerwowe zostaje zaburzone. Odmienia się sposób postrzegania świata, odczuwania, myślenia. Kumulujący się wpływ substancji odurzających zaburza działanie mózgu. Nieraz są to zmiany stałe. Przekaźnictwo nerwowe jest konieczne, by prawidłowo reagować na bodźce. Dzięki neuroprzekaźnikom mózg przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego. Narkotyki zaburzają działanie danego neuroprzekaźnika. Przy działaniu substancji psychoaktywnych każdy pojedynczy neuron generuje w nienaturalny sposób jeden lub więcej neuroprzekaźników, a może to być np. dopamina, serotonina, acetylocholina, a także inne. Dzięki dopaminie osoba uzależniona czuje radość, przyjemność. Niemal każdy narkotyk zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Serotonina wpływa na samopoczucie, sen, popęd płciowy oraz apetyt. Acetylocholina działa na pamięć, nastrój, podniecenie, a na właśnie ten neuroprzekaźnik wpływa nikotyna. Istnieje jeszcze wiele neuroprzekaźników, o których można by pisać do woli.

najlepsze tabletki na powiększenie penisa

Bardzo trudno jest pozbyć się tego nałogu. Terapia na detoksie jest uciążliwa. Leczona osoba ma odczucie, że boli ją każdy skrawek jej ciała, a przez to okalecza się, by koncentrować uwagę na tylko pojedynczym miejscu. Nigdy nie jest zagwarantowane, że osoba, która była na odwyku już nie wróci do nałogu. Trzeba chcieć samemu wyjść z dołka, który z każdą kolejną działką staje się głębszy. Trzeba zareagować w odpowiednim momencie. Warto też powiedzieć, że wiele narkotyków ma w składzie trutkę na szczury. Mało przemawiające? W proszkach jest zmielone szkło, które kaleczy żyłki w nosie.

W tym temacie można się rozpisywać bez końca. Należy wiedzieć o negatywnym działaniu tych wszystkich substancji, bowiem ta wiedza może ustrzec ludzi przed dopuszczeniem się ogromnego błędu, który będzie przypominał o sobie w każdej chwili życia. 

Powrót do góry